LED žárovky > Jak vybrat vhodné LED žárovky

Jak vybrat vhodné LED žárovky

Vyznat se v parametrech, které na nás chrlí výrobci, je opravdu velmi těžké. Tento článek by Vám chtěl osvětlit jednotlivé parametry a ujasnit jejich význam a vypovídající hodnotu.

Nejdříve je důležité si uvědomit, že jednotlivé LED žárovky mají různé užití obecně je však dobré orientovat se při výběru LED žárovky je její světelný výkon (světelný tok), který se udává v lumenech. Světelný výkon 100W vakuové žárovky je asi 1300Lm (lumenů). To znamená, že tuto žárovku by mohla nahradit LED žárovka se světelným výkonem 1300Lm. Mnohé všesměrové LED žárovky se svítivostí 650Lm s bílým světlem, však produkují subjektivně více světla a prostor osvítí více než 100W vláknová žárovka. Tento parametr se tak ukazuje jako možný pro porovnání, je však podstatné sledovat i ty další - doplňkové.

Naproti tomu u LED žárovky je vhodným parmetrem svítivost v jednotce Candela (Cd, mCd atd.). Svítivost se udává zpravidla spolu s úhlem pro který je daná hodnota svítivosti pro LED žárovky platná. Svítivost mimo tento základní úhel se zpravidla neuvádí. Z toho vyplývá, že tento parametr vhodný pro porovnání LED žárovek mezi sebou. Je tak velmi jednoduché zjistit, která z vybraných LED žárovek produkuje v daném úhlu (kužel světla) vyšší svítivost.

Dobrým porovnávacím parametrem je také příkon ve wattech. Tato hodnota může dobře posloužit jako orientační pro výběr LED žárovky. Je potřeba vědět, že jednotlivé LED žárovky používají různé typy LED s různou účinností a starší typy čipů mohou mít vyšší odběr (W) proudu a tím menší světelnou účinnost. Je dobré zjistit tuto hodnotu poměru Lm/w. Příkon LED žárovky je podstatný parametr také při spotřebě.

Při výběru LED žárovky je rovněž vhodné sledovat tvar a konstrukci LED žárovek. Pokud má daný typ LED žárovky vestavěný reflektor pro odrážení světla. Dobré je také vědět jakým směrem jsou orientovány vestavěné LED diody a zda má LED žárovka matnou baňku pro rozptýlení světla do všech směrů případně má-li LED žárovka vestavěnou čočku pro rozptýlení světla. Všechny tyto vlastnosti hodnotíme na základě toho, kde chceme LED žárovku použít.

Nejdůležitějším parametrem je patice LED žárovek. Jde o klasické objímky malá/velká typy žárovek E14/E27. Dále se můžeme setkat s žárovkami typu GU10, MR16, nebo MR11. U těchto typů objímek je vhodné podívat se na žárovku kterou chceme vyměnit. Údaj o patici je totiž většinou vyryt přímo do patice.

Menu LED žárovky

+ LED žárovky
+ Kolik s LED žárovkami ušetříte?
+ Hlavní výhody LED žárovek
+ Porovnání výhod a nevýhod zdrojů světla
+ Kde všude se dá použít LED osvětlení?
+ Jak vybrat vhodné LED žárovky
+ Jak LED žárovky fungují

Ušetřete s LED žárovkou

Úsporná LED žárovka 54x HIGH LED, E27, oválná, bílá denní 8,1 W
Úsporná žárovka LED+ 54x HIGH, E27, oválná, bílá denní (8,1 W, 240 V)


Poslední aktualizace: 04. Říjen, 2010